Iroda
4220 Hajdúböszörmény, Kálvin tér 7-9
Hívjon minket
+36 20 522 8595
Írjon nekünk
efi@hboszormenyrendelo.hu
Nyitvatartás
Hét - Csüt: 09.00 - 14.00
Magas koleszterin

A magas koleszterinszint kevésbé ismert okai

Sokan azt gondolják, hogy a magas koleszterinszint kizárólag az étrendtől függ, pedig számos más tényező is befolyásolhatja. Ha szeretné megőrizni szíve és erei egészségét, érdemes figyelmet fordítania az alábbi, kevésbé ismert okokra is.

 

1. Stressz

A tartós stressz nemcsak a mentális és érzelmi állapotát befolyásolja, hanem a koleszterinszintjét is. A stressz hatására termelődő hormonok, mint a kortizol és az adrenalin, növelhetik a „rossz” LDL-koleszterin szintjét és csökkenthetik a „jó”  HDL-koleszterin mennyiségét. Emellett a stressz gyakran vezet olyan életmódbeli szokásokhoz, mint az egészségtelen étkezés vagy a mozgásszegény életmód, amelyek többek között a koleszterinszintre is hatással vannak.

 

2. Szűretlen kávé

Ha szereti a presszókávét vagy a török kávét, érdemes tudnia, hogy ezek a félék szűrés nélkül készülnek, így olyan olajokat tartalmazhatnak, amelyek emelik az LDL-koleszterinszintet. A szakértők szerint napi négy csészénél több ilyen kávé fogyasztása hosszútávon árthat az érrendszernek.

 

3. Egyes gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek meglepő módon befolyásolhatják a koleszterinszintet. Ilyenek lehetnek néhány fogamzásgátló tabletta, retinoidok, szteroidok, antivirális és epilepszia elleni gyógyszerek. Ha ilyen szereket szed, érdemes konzultálnia kezelőorvosával a lehetséges alternatívákról.

 

4. Pajzsmirigyproblémák

A pajzsmirigy fontos szerepet játszik a koleszterin lebontásában. Ha alulműködik (hipotireózis), az LDL-koleszterin szintje megemelkedhet. Ha fáradékonyságot, száraz bőrt vagy izomgyengeséget tapasztal, érdemes elvégeztetni egy pajzsmirigyvizsgálatot.

 

5. 2-es típusú cukorbetegség

A 2-es típusú cukorbetegség magas vércukorszintet okozhat. Ha túl sok a cukor, az fehérjékhez, például koleszterinmolekulákhoz kapcsolódhat. Ezáltal a koleszterin károsabbá válik. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél magasabb a káros LDL-koleszterin szint, ami növeli a szívbetegség kockázatát. Illetve náluk a védő hatású HDL-koleszterin mennyisége alacsonyabb.

 

6. Menopauza

A menopauza során csökkenő ösztrogénszint hatására növekedhet az LDL-koleszterin szintje. Ráadásul a menopauzát követően sok nő kevesebbet mozog, ami tovább rontja a helyzetet.

 

7. Hosszan tartó ülés

Az ülés nemcsak az ízületekre van rossz hatással, hanem a koleszterinszintre is. Ha hosszú órákig egyhelyben ül, az enzimek aktivitása, amelyek az LDL-t HDL-koleszterinné alakítják, drasztikusan lecsökkenhet.

 

8. Májproblémák

A máj felelős a koleszterin termeléséért és lebontásáért is. Ha a mája nem működik megfelelően, az emelheti a koleszterinszintet.

 

9. Túlzott alkoholfogyasztás

A mérsékelt alkoholfogyasztás nem feltétlenül ártalmas, de ha rendszeresen nagy mennyiséget fogyaszt, az megemelheti az LDL- és trigliceridszintjét.

 

10. Magas cukortartalmú étrend

Nemcsak a telített zsiradékok, hanem a cukor is hozzájárulhat a magas koleszterinszinthez. A cukorfogyasztás serkenti az LDL termelését és csökkenti a HDL mennyiségét, így közvetve növeli a szívbetegségek kockázatát.

 

11. Terhesség

A terhesség alatt a szervezet koleszterint használ fel a magzat növekedéséhez és fejlődéséhez. Emiatt a koleszterinszint akár 50%-kal is megemelkedhet a második és harmadik trimeszterben. A szülés után körülbelül egy hónapig magasabb maradhat. Ez az átmeneti emelkedés általában nem jelent veszélyt sem az anyára, sem a babára, de ha már a terhesség előtt is magas volt a koleszterinszintje érdemes szorosabban figyelemmel kísérni az értékeket.

 

12. Veseproblémák

A koleszterin hatással van a vesék működésére is. Kutatások kimutatták, hogy a magas koleszterinszint károsíthatja a vese funkcióját, és növelheti a vesebetegség kockázatát. Ugyanakkor a vesebetegségek is hozzájárulhatnak a koleszterinszint emelkedéséhez. A nephrosis növelheti az LDL és az összkoleszterin szintjét, míg a krónikus vesebetegség csökkentheti a védő HDL-koleszterin mennyiségét.

Ha szeretné elkerülni a magas koleszterinszintet, érdemes ezekre a rejtett tényezőkre is odafigyelnie, és szükség esetén életmódbeli változtatásokat bevezetnie!

Cs.K. forrás: https://www.webmd.com

Megszakítás