Hajdúböszörmény egészségfejlesztési iroda
Iroda
4220 Hajdúböszörmény, Kálvin tér 7-9
Hívjon minket
+36 20 522 8595
Írjon nekünk
efi@hboszormenyrendelo.hu
Nyitvatartás
Hét - Csüt: 09.00 - 14.00
Antibiotikum használat idősebb korban - Ezekre kell figyelni!

Antibiotikum használat idősebb korban – Ezekre kell figyelni!

Az antibiotikumok a bakteriális fertőzések kezelésének fontos eszközei, ám az életkor előrehaladtával a szervezet megváltozott működése miatt körültekintően kell használni őket. A helytelen alkalmazás nemcsak az egészséget veszélyezteti, hanem az antibiotikum-rezisztencia terjedéséhez is hozzájárulhat. Íme a legfontosabb tudnivalók.

Miért hatnak másképp a gyógyszerek idősebb korban?

Az életkor előrehaladtával a szervezet működése is változik, ami a gyógyszerek hatékonyságára is hatással van. Az emésztőrendszeri változások miatt a szájon át bevett gyógyszerek lassabban jutnak a véráramba. Ha a máj vagy a vesék már nem működnek tökéletesen, a gyógyszerek lebomlása és kiürülése is lelassul, ami a hatóanyagok felhalmozódásához vezethet. és nagyobb eséllyel jelentkezhetnek mellékhatások is.

A helyes antibiotikum-használat 10 alapszabálya

 1. Csak orvosi utasításra!

Az antibiotikumok csak bakteriális fertőzések kezelésére alkalmasak. Vírusos betegségek – mint a megfázás vagy influenza – esetén nem segítenek. Mindig az orvos dönti el, hogy szükséges-e antibiotikum.

2. Tartsa be az előírt adagolást és időtartamot!

Az antibiotikum idő előtti abbahagyása vagy a dózis csökkentése rezisztens baktériumok kialakulásához vezethet.

3. Rendszeresen, lehetőleg ugyanabban az időpontban vegye be!

Ez segít fenntartani a vérben a megfelelő hatóanyagszintet, amely a baktériumok elpusztításához szükséges. Ha kihagy egy adagot, pótolja, de ne vegyen be kétszeres mennyiséget.

4. Ne ossza meg másokkal a gyógyszert!

Az antibiotikumokat személyre szabottan írják fel. Más gyógyszerének szedése nem biztos, hogy hatékony az Ön fertőzésére és akár veszélyes is lehet.

5. A gyógyszert megfelelő módon vegye be!

 Ha egy nagy pohár vízzel veszi be, az segít elkerülni a gyomorirritációt és elősegíti a felszívódást. Az orvos vagy a betegtájékoztató alapján döntse el, hogy étkezés előtt vagy után kell bevenni. Kerülje az alkoholt, mivel az befolyásolhatja az antibiotikum hatékonyságát vagy fokozhatja a mellékhatásokat.

 6. Figyeljen a mellékhatásokra!

Gyakori mellékhatás a hasmenés, hányinger vagy bőrkiütések.  Súlyos tünetek – mint légzési nehézség vagy allergiás reakciók – esetén azonnal forduljon orvoshoz.

7. Ne hagyja idő előtt abba!

Még ha jobban is érzi magát, folytassa a kúrát az előírt ideig!

8. Előzze meg az antibiotikum-rezisztenciát!

Az antibiotikum helytelen használata (pl. kihagyott adagok, túl korán abbahagyott kezelés) hozzájárulhat az antibiotikum-rezisztens baktériumok kialakulásához. Ezek a baktériumok sokkal nehezebben kezelhetők.

9. Használjon probiotikumot az emésztőrendszer egészségéért!

Az antibiotikum a hasznos baktériumokat is elpusztíthatja. A probiotikum segít helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, de ezeket ne az antibiotikummal egy időben vegye be.

10. Tartsa a kapcsolatot orvosával!

Ha a kezelés során nem tapasztal javulást, vagy új tünetek jelentkeznek, azonnal jelezze orvosának. Előfordulhat, hogy más típusú kezelésre van szükség.

Az Antibiotikum-Rezisztencia Kockázatai

Az antibiotikumok túlzott vagy nem megfelelő alkalmazása hozzájárulhat az antibiotikum-rezisztencia kialakulásához. Ez azt jelenti, hogy a baktériumok ellenállóvá válnak a gyógyszerekkel szemben, ami hosszabb és súlyosabb betegségekhez, valamint bonyolultabb kezelésekhez vezethet. Ezért kiemelten fontos, hogy csak indokolt esetben, és az előírásoknak megfelelően szedjünk antibiotikumot.

A szabályok betartásával nemcsak a saját gyógyulásunkat segíthetjük elő, hanem hozzájárulhatunk ahhoz is, hogy ezek a létfontosságú gyógyszerek a jövőben is hatékonyak maradjanak.

forrás: https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/know-when-and-how-use-antibiotics-and-when-skip-them

Megszakítás