Ezért fontos a lelki egészség világnapja
Október 10-e a lelki egészség világnapja, amelynek célja a mentális egészség fontosságára való figyelemfelhívás, a mentális zavarokkal kapcsolatos előítéletek csökkentése, és a lelki jóllét támogatása.
A lelki egészség megőrzéséhez fontos, hogy az egyén rugalmasan tudjon alkalmazkodni a változásokhoz, ki tudja fejezni érzéseit, és törődjön társas kapcsolataival. Emellett hasznos, ha felismeri a stresszforrásokat, és igyekszik ezeket csökkenteni.
A lelki jóllét alapjai
A mentális jóllét fenntartásában az egészséges életmód segít, amely magában foglalja a megfelelő étkezést, rendszeres mozgást, pihentető alvást és az emberi kapcsolatok ápolását. Támogató módszerek lehetnek a jóga, a meditáció és a szellemi feltöltődés.
Figyelmeztető jelek
A lelki zavarokra utaló jelek lehetnek:
- koncentrációs nehézségek,
- érzékenység, ingerlékenység,
- motivációhiány, közömbösség,
- alvásproblémák,
- étvágyváltozások,
- elszigetelődés másoktól.
A mentális egészség hiányának következményei
Ha valaki tartósan képtelen megbirkózni a mindennapi elvárásokkal, ez zavarokat okozhat a pihenésben és feltöltődésben, ami hosszú távon káros hatással lehet a családi és munkahelyi teljesítményére, és megbontja a lelki egyensúlyt. A fel nem dolgozott stressz és a hosszú távú feszültség testi betegségekhez és akár önkárosító magatartáshoz is vezethet, és jelentősen növelik az öngyilkosság kockázatát.
Fontos a lelki problémák megbeszélése barátokkal vagy szakemberrel. Az EFI Lelki Egészség Központjaiban térítésmentesen nyújtunk támogatást azoknak, akik segítséget kérnek.