Háromszor annyi férfi lesz öngyilkos, mint nő!
Kevéssé ismert, de sokkal több férfi lesz öngyilkos, mint nő. Magyarország világviszonylatban az ötödik, Európában pedig a második a szomorú ranglistán. A leggyakrabban a 45 év alatti férfiak követnek el halálos kimenetelű öngyilkosságot, s kiemelten magas az elváltak aránya is.
Káros sztereotípiák
Társadalmunkban még mindig elterjedt az az káros sztereotípia, hogy egy férfinak mindig keménynek és határozottnak kell lennie. Ha kifejezi az érzelmeit, beszél a gondjairól, az a gyengeség jele. A férfiak 40%-a ezért soha senkinek nem beszél a mentális egészségéről, annak ellenére, hogy több mint háromnegyedük szenved szorongástól, stressztől vagy depressziótól. A depresszió minden 8. férfit érinti valamikor élete során! A segítségkérés elmulasztásának leggyakoribb oka, hogy még mindig él egyfajta negatív megbélyegzés a mentális egészséggel kapcsolatban. Sokszor már csak az öngyilkossági gondolatok kényszerítik rá őket, hogy segítséget kérjenek mentális egészségük érdekében.
Pénzügyi nyomás
A munkahelyi és a pénzügyi nyomás a két legnagyobb probléma, amely negatívan befolyásolja a férfiak mentális egészségét. Ennek ismét a nemi szerepek játszanak szerepet. A férfiak hajlamosak úgy érezni, kudarcot vallottak, ha nem tudják ellátni családjukat.
Szerhasználat
Az alkohol és a depresszió elválaszthatatlanul összefügg. Sokan az italban keresnek menedéket, ha depresszió vagy szorongás tüneteitől szenvednek. Ez azért veszélyes, mert bár rövid távon az alkoholtól nyugodtabbnak érezhetik magukat, az alkohol depresszív hatású, amely idővel súlyosbítja a tüneteket. Ha a munkahelyi megbélyegzés és a rendszeres alkoholfogyasztás/szerhasználat az élethelyzetben bekövetkezett drasztikus változással párosul, az öngyilkosság kockázata drámaian megnőhet.
Az öngyilkossági gondolatok jelei
Hangulatváltozás, önutálat
Túlzott szorongás vagy izgatottság
Túlzott alkohol- vagy kábítószer-használat
Az élettel kapcsolatos kétségbeesés vagy jövővel kapcsolatos reménytelenség
Halálról vagy öngyilkosságról való beszélgetés, írás vagy kutatás
Búcsúzás/eltávolodás a családtól és a barátoktól
Olyan tárgy vásárlása, amely öngyilkosságra használható
Megelőzés
Az egészséges életmód csodákra képes az elmével. A szabadban kocogás, a jó éjszakai alvás és az egészséges táplálkozás nagy szerepet játszhat abban, hogy újra jól érezzük magunkat.
A másokkal való kapcsolatteremtés is fontos része a mentális egészségünk gondozásának. Ha minden héten szánunk egy kis időt arra, hogy egy baráttal beszélgessünk, vagy a családdal közös tevékenységeken vegyünk részt, az mind kapcsolaterősítő.
Mit tegyen ha öngyilkossági gondolatai vannak?
Adjon magának időt – Ez lehet egy nap vagy akár egy hét is, a lényeg, hogy ez idő alatt ne tegyen semmi drasztikusat!
Kerülje a függőséget okozó szereket! – Az öngyilkossági gondolatok felerősödhetnek a tudatmódosító szerek hatására.
Tegye biztonságossá környezetét! – Távolítson el minden olyan dolgot a környezetéből, amivel árthat magának!
Ossza meg öngyilkossággal kapcsolatos gondolatait mással!- Beszéljen valakivel, akiben bízik. Lehet ez egy barát, a háziorvos, egy terapeuta, vagy egy telefonos segélyszolgálat munkatársa. Már az sokat segít, ha beszél valakivel arról, milyen mélyponton van.
Kérjen segítséget! – A depresszió kezelése hatékony és széles körben elérhető. Az öngyilkossági gondolat nem azt jelenti, hogy Ön bolond vagy zavarodott. Egyszerűen több fájdalmat él át, mint amennyivel meg tud küzdeni, ám megfelelő támogatással ezek a gondolatok elmúlnak.
Hogyan segíthet?
Néhány egyszerű dolog, amivel segíthet annak, aki mentális egészségügyi problémával küzd:
Írjon üzenetet, hívja fel!
Kérdezze meg, hogy van, hallgassa ítélkezés nélkül!
Kérdezze meg hogyan, mivel tudná segíteni!
Tegye nyilvánvalóvá, hogy az illető fontos Önnek!
Segítség kérése
Amennyiben úgy érzi, hogy
- gondolatai kizárólag a jelen helyzet vagy csupán egyetlen probléma körül mozognak,
- korábbi tevékenységei már nem okoznak örömöt,
- nehezebben veszi fel a kapcsolatot barátaival, családtagjaival,
- tehetetlen, feszült, esetleg irritált,
- alvása nem pihentető, nehezen alszik el, reggel fáradtan ébred vagy megszokottnál jóval többet alszik,
- étvágytalan, esetleg súlycsökkenést észlel,
- halállal kapcsolatos gondolatai, öngyilkossági fantáziái jelentkeznek,
mindenképp kérjen segítséget! Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja akár mobilról is a 116-123 lelki elsősegély telefonszámot, mely díjmentesen hívható éjjel-nappal, az ország egész területéről.