Iroda
4220 Hajdúböszörmény, Kálvin tér 7-9
Hívjon minket
+36 20 522 8595
Írjon nekünk
efi@hboszormenyrendelo.hu
Nyitvatartás
Hét - Csüt: 09.00 - 14.00
ADHD

Lehet, hogy ADHD-d van? Ismerd fel a jeleket!

Valaha megkérdezte már valaki, hogy van-e ADHD-d? Esetleg te magad is elgondolkodtál rajta?

Az egyetlen biztos módja annak, hogy megtudd, egy orvosi vizsgálat. Az ADHD tünetei ugyanis sokfélék lehetnek, és könnyen összetéveszthetők más állapotokkal, például depresszióval vagy szorongással. De honnan tudhatod, hogy érdemes-e kivizsgáltatnod magad? Ha a következők közül több is igaz rád, akkor lehet, hogy érdemes elgondolkodnod rajta.

 

1. Gyakran elfelejtesz dolgokat

Mindenki elhagyja néha a kulcsát vagy a telefonját, de ha ez mindennapos probléma, az ADHD egyik jele lehet. Talán folyamatosan keresed a szemüvegedet, pénztárcádat vagy a mobilodat. Előfordulhat, hogy elfelejtesz visszahívni embereket, befizetni a számláidat vagy elmenni egy orvosi időpontra.

 

2. Mások szerint nem figyelsz

Természetes, hogy néha elkalandozik a figyelmünk, különösen, ha valami más elvonja a figyelmünket. De ADHD esetén ez még csendes környezetben is gyakran előfordul. Talán a barátaid vagy a kollégáid panaszkodnak arra, hogy úgy tűnik, mintha nem hallgatnád meg őket.

 

3. Mindig késésben vagy

Ha ADHD-d van, az időgazdálkodás különösen nehéz lehet. Emiatt gyakran elkésel, vagy lekésed a határidőket, hacsak nem dolgozol tudatosan azon, hogy ezt elkerüld.

 

4. Nehezen koncentrálsz

Az ADHD egyik legjellemzőbb tünete a figyelem fenntartásának nehézsége. Különösen igaz ez, ha hosszabb időn át kell összpontosítanod vagy apró részletekre kell figyelned. Fontos tudni, hogy a depresszió és a szorongás is okozhat koncentrációs problémákat, ezért érdemes orvosi véleményt kérni.

 

5. Sok mindent félbehagysz

A figyelmi és memóriazavarok miatt nehezen tudsz belekezdeni vagy befejezni feladatokat? Ha különösen olyan projektekkel küzdesz, amelyekhez hosszabb koncentrációra van szükség, az ADHD egyik jele lehet.

 

6. Már gyerekkorodban is voltak viselkedési gondjaid

Az ADHD nem csak felnőttkorban jelenik meg. Ha felnőttként diagnosztizálják nálad, az azt jelenti, hogy a tüneteid már gyermekkorban is jelen voltak – még akkor is, ha akkor nem kaptál hivatalos diagnózist. Lehet, hogy gyerekként lusta vagy szétszórt gyereknek tartottak, pedig valójában ADHD-d volt.

 

7. Nehezen tudod kontrollálni az impulzusaidat

Az ADHD nem csupán arról szól, hogy elfelejtesz dolgokat vagy szétszórt vagy. Gyakran együtt jár impulzív viselkedéssel is. Például lehet, hogy hirtelen kimondasz dolgokat anélkül, hogy átgondolnád a következményeket, vagy olyasmit csinálsz, ami kockázatos.

 

8. Káosz uralkodik körülötted

Ha nehezen szervezed meg a napjaidat, folyamatosan küzdesz a határidőkkel, vagy nem tudod eldönteni, mi a legfontosabb feladat, az ADHD jele lehet.

 

9. Nyughatatlan vagy

A gyerekeknél az ADHD gyakran hiperaktivitásban nyilvánul meg, míg a felnőtteknél inkább belső nyugtalanság formájában jelentkezik. Lehet, hogy folyamatosan mocorogsz, túl sokat beszélsz, vagy állandóan megszakítod mások beszélgetéseit.

 

10. Nehezen kezeled az érzelmeidet

Ha gyakran vagy ingerlékeny, türelmetlen vagy lobbanékony, esetleg könnyen eluralkodik rajtad a frusztráció, az ADHD jele lehet. Nehéz lehet kezelni a negatív érzelmeket, vagy megfelelően reagálni stresszes helyzetekben.

 

ADHD felnőttkorban

Sokan azt gondolják, hogy az ADHD csak gyerekeket érint, pedig ez nem igaz. Azok, akik gyerekként ADHD-val küzdöttek, gyakran felnőttként is megtapasztalják a tüneteket. Sőt, sok nő csak felnőttként, egyetemi évek alatt vagy a munkahelyén szembesül vele, hogy ADHD-ja van. Ha például mindig is remekül kompenzáltad a figyelemzavarod azzal, hogy keményebben dolgoztál, lehet, hogy csak egy új élethelyzet – például egy komolyabb munka vagy családi felelősség – hozta felszínre a problémát.

 

Hogyan lehet diagnosztizálni az ADHD-t?

Nincs egyetlen teszt, amely egyértelműen kimutatná az ADHD-t. Az orvosok és pszichológusok több tényezőt is figyelembe vesznek: milyen tüneteid vannak, mióta tapasztalod őket, és mennyire befolyásolják az életedet. Emellett ki kell zárni más állapotokat, például szorongást vagy depressziót. Fontos tudni, hogy az ADHD gyakran örökletes. Ha a családodban előfordult már, nagyobb eséllyel van neked is.

 

Hogyan tovább?

Ha a fentiek közül sok igaz rád, érdemes orvoshoz fordulnod. A kezelés segíthet megtalálni a számodra legjobb stratégiákat, legyen szó időmenedzsmentről, szervezettségről vagy figyelemről. Az ADHD-val való élet egy folyamat, de ha felismered és kezeled, könnyebben kiaknázhatod az erősségeidet, és sikeresebben birkózhatsz meg a kihívásokkal.

Cs.K., forrás: webmd.com

Megszakítás