Stressz-hányinger: Hogyan lehet kezelni és megelőzni?
Volt már olyan stresszes, hogy hányingert érzett, vagy hányt? A stressz okozta hányinger meglepően sokakat érintő, valós probléma. Szerencsére léteznek hatékony módszerek a kezelésére, sőt annak megelőzésére is.
Hogyan okoz hányingert és hányást a stressz?
Stresszhelyzetben, a szervezet hormonok özönét bocsátja ki, így készítve fel bennünket arra, hogy szembenézzünk vagy elmeneküljünk egy vélt fenyegetéstől. Ezek a hormonok váltják ki az „üss vagy fuss” reakciót. Ennek során egy sor változás történik a szervezetben annak érdekében, hogy a testben megnövekedjen az erő és a sebesség várva a közelgő harcot, vagy futást. Nő a véráramlás az izmokhoz, nő a vérnyomás, a pulzusszám, a vércukorszint annak érdekében, hogy a testet több energiával lássa el.
Ez a túlélési mód kihat test összes rendszerére, beleértve az emésztőrendszert is. Az emésztőrendszeri tünetek egész sora jelentkezhet, beleértve a stresszes émelygést, a hasi fájdalmat, a székletürítési szokások megváltozását és még a stresszes hányást is.
Ugyanakkor nem mindenki tapasztal stressz-hányingert és stressz-hányást. Bizonyos mögöttes egészségügyi állapotok hajlamosabbá tehetik Önt rá, beleértve az olyan emésztőrendszeri állapotokat, mint az irritábilis bél szindróma (IBS) vagy az olyan mentális állapotokat, mint a depresszió és a szorongás.
Hogyan lehet megelőzni a stressz-hányingert?
A jó hír az, hogy nem a stressz-hányinger nem életre szóló dolog. A legfontosabb a megelőzés. Szakértők három szokást javasolnak, amelyek segítenek elkerülni a stresszt, amely hányingerhez vezethet:
Testmozgás – A mozgás növeli a boldogsághormonok szintjét, javítja a hangulatot, és védi a szervezetet a stressz káros hatásaitól. Ha jelenleg nem aktív fizikailag, fokozatosan építse fel a napi 30 percnyi edzést (pl. úszás, tempós gyaloglás, tánc vagy kertészkedés) legalább a hét öt napján!
Meditáció – Kezdje napi 10 perces irányított meditációval, használjon online útmutatást vagy vegyen részt egy órán az alapok elsajátításához. Fokozatosan növelje a meditáció idejét körülbelül napi 20 percre.
Egészséges táplálkozás – Próbáljon gyakori, kisebb étkezéseket beiktatni a három nagy étkezés helyett. A nagyobb mennyiségű étel hajlamosabbá teheti a hányingerre. Amikor stresszes, az émelygés rosszabbodhat.
Enyhítse a stressz-hányingert borsmentával!
Tudjuk, hogy könnyebb mondani, csökkentse a stresszt, mint megtenni. Amikor Önre tör a stressz-hányingert, kezelje azt borsmentával! Tanulmányok szerint a borsmenta segít csökkenteni az enyhe hányingert, így kortyolgasson borsmentateát, amelyről ismert, hogy rendezi a gyomrot.
Mikor forduljon orvoshoz a stressz és a hányinger miatt?
Ha a stressz-hányinger kezd rendszeres problémává válni, beszéljen erről orvosával! Lehetséges, hogy felír Önnek egy olyan gyógyszert, amely segíthet a hányingeren, illetve különböző vizsgálatokat kér, hogy kizárjanak minden egyéb egészségügyi problémát.
Ha a stressz által kiváltott hányingere elmúlik, amikor a stressz megszűnik, akkor valószínűleg azonosítottuk a kiváltó okot. Ám ha továbbra is fennáll, akkor orvosa segít kideríteni az okát.