9 étel, amit érdemes kerülni megfázás és influenza esetén
Mindannyian tudjuk, hogy bizonyos ételek enyhíthetik a tüneteket, sőt, gyorsíthatják a gyógyulást, de másoktól még rosszabbul is érezhetjük magunkat. Íme, mely ételeket ajánlott kerülni.
Cukros ételek és italok
A cukor gyulladást okozhat, ami viszont károsíthatja a szervezet immunrendszerét, így nehezebben veszi fel a harcot a fertőzéssel szemben. Csökkenti a fehérvérsejtek betegség elleni küzdelemre való képességét, és kedvező környezetet biztosít a baktériumok számára a szaporodáshoz. Ha mindenképpen gyümölcslevet szeretne, készítse el magának otthon, de ne adjon hozzá cukrot. Ha mindenképpen szeretne hozzá valami édeset, válasszon mézet vagy juharszirupot, amelyek számos jótékony ásványi anyagot tartalmaznak.
Tej és tejtermékek
Megfázás esetén az utolsó dolog, amit szeretnénk, a nyálkatermelés fokozása. A tejtermékek viszont pont ezt a hatást váltják ki. Emellett a tejtermékek hatására a sűrű nyálkában a káros allergének tovább maradhatnak a szervezetedben.
Koffeines italok és alkohol
A kávé tökéletes választásnak tűnhet, amikor fáradtnak és kimerültnek érezzük magunkat, de megfázás vagy influenza esetén, a legjobb, ha kihagyjuk. A koffein dehidratálhatja a szervezetet, súlyosbítja a tüneteket (különösen a gyomorral kapcsolatosakat). Sokan úgy gondolják, hogy a megfázás enyhítésére isznak egy felest. Lehet, hogy felmelegíti a torkot és átmeneti enyhülést hoz, de valójában az alkohol csak gyengíti az immunrendszert és dehidratálja a szervezetet. A dehidratáció és a legyengült immunrendszer tovább rontja az állapotot, és a végén ahelyett, hogy jobban érezné magát, rosszabbul lesz.
Nehezen emészthető gabonafélék
Az influenza alkalmanként gyomorpanaszokat okoz, ezért ajánlott a könnyen emészthető ételeket, például egyszerű/finomított szénhidrátokat fogyasztani. Az olyan ételek, mint a száraz sós keksz, a pirítós és a perec könnyen megviselik a gyomrot, ha valaki gluténérzékeny. Emellett a búza gyulladást okozhat, ami arra készteti a szervezetet, hogy több nyálkát termeljen.
Zsíros, olajos ételek
A megfázást és az influenzát gyakran kíséri hányinger, és a vény nélkül kapható influenza elleni gyógyszerek további emésztési problémákat okozhatnak. A zsíros ételeket nehezebb megemészteni és megterhelik a gyomor-bélrendszert. Az olajban sült ételek gyulladást okozhatnak a gyomorban vagy gyomorrontást okozhatnak, kedvezőtlenül befolyásolhatják az immunrendszert és késleltethetik a gyógyulást.
Chilipaprika
Lehet, hogy tele van C-vitaminnal, de a chilipaprikát mindenképpen érdemes kerülni, ha megfázással vagy influenzával küzdünk. A fűszeres ételek irritálhatják az orrjáratokat, és több nyálka termelésére késztetik a szervezetet.
Narancs
A citrusféléknek magas a C-vitamin-tartalmuk, ami erősíti a szervezet immunrendszerét, de irritálhatják a torkot is, különösen, ha a megfázás már így is nyelési nehézségeket okoz.
Eper
Az epret szuperélelmiszerként emlegetik, miért nem jó akkor megfázás vagy influenza esetén? Az eper hisztamint szabadít fel a szervezetben, ami serkenti a nyálkatermelést és tovább súlyosbítja az orrdugulást.
Hideg ételek és italok
Egy csésze meleg vagy forró ital segíthet enyhíteni a megfázás vagy influenza tüneteit, mivel az ital gőze megnyitja az orrjáratokat. Bármilyen hideg ital fogyasztása torokfájást okozhat, vagy súlyosbíthatja a torokfájást.
Mit együnk helyette?
A húsleves alapú levesek jó választásnak bizonyulnak, mivel könnyen tolerálhatók, ugyanakkor segítenek pótolni az esetlegesen elvesztett folyadékot és nátriumot. Ha a gyomorproblémák (hányás vagy hasmenés) miatt sok folyadékot veszített, az elektrolitokat tartalmazó italok, pl. sportitalok jobban segítenek a folyadékpótlásban, mint a víz. Ha már képes elviselni a folyadékot, próbáljon meg lassan áttérni a könnyű ételekre, amelyek kevésbé váltanak ki hányingert.