Másnaposság: Hogyan kezeljük?
A másnaposság általános tünetei a fejfájás, szédülés, remegés, émelygés, hányás és hasmenés, fáradtság, rossz közérzet, fény- és zajérzékenység, verejtékezés és a láb- és bokaödéma is. Mindenkinek megvan a receptje a rosszullétek enyhítésére, de van pár dolog, amiről tudományosan is bizonyított, hogy segít. Összeszedtük ezeket.
Ezért okoz rosszullétet az alkohol
Másnaposságot bármilyen típusú alkoholos ital túlzott fogyasztása előidézhet, a pár százalékos alkoholtartalmú sör ugyanúgy, mint az erős pálinka – csak ez utóbbiból kevesebb is elég a rosszulléthez. A tünetek 24 órán át tarthatnak, és általában akkor tetőznek, amikor a véralkoholszint a nullához közeli szintre csökken.
– Az alkohol hatására a vérerek kitágulnak, ami fejfájást okoz.
– Az alkohol emellett vizelethajtó is, ami dehidratáltságot, szomjúságot, további felfájást és szédülést okoz.
– Az alkohol megemeli a vércukorszintet is, mely hatása kimerültség, egyensúlyzavar és gyengeség jelentkezik.
– Az alkohol méreg, ami irritálja a gyomorfalat, késlelteti a gyomortartalom kiürítését, ezzel is rossz közérzetet, émelygést vagy hányást okozva. Emellett hatásra a gyomorsav is túltermelődik, ami további gyomor irritációt okoz.
A túlzott mennyiségű alkoholfogyasztás alkoholmérgezést is okozhat! Ennek ismertetőjelei a mentális zavarodottság, kóma, hányás, agyvérzés, szabálytalan vagy túl lassú légzés, normálisnál alacsonyabb testhőmérséklet – Ha úgy véli, hogy Önnek vagy valaki másnak alkoholmérgezése van, azonnal hívjon orvosi segítséget!
A másnaposság kezelése
Nincs csodaszer a másnaposság ellen. Meg kell várnia, hogy a teste kiürítse az alkoholfogyasztás által termelt méreganyagokat, és rehidratálódjon. Vannak azonban olyan lépések, amelyek enyhítik a tüneteket. Ezek a következők:
Egyen mielőtt inna! – Emésztés közben lassabban bontja le a szervezet az alkoholt, ezáltal a legkevesebb lehetőséget biztosítja annak, hogy felhalmozódjon a véráramban, és másnap fejfájást okozzon. Minden étel lassítja a felszívódást, de a zsíros ételek a leghatékonyabbak.
Kerülje a sötét színű italokat! – Bár minden alkohol okozhat másnaposságot, egyes italok nagyobb valószínűséggel, mint mások. Sokan allergiásak a borban lévő szulfitokra, és fogyasztásuk után fejfájást tapasztalnak. Ha érzékeny ezekre, érdemes elkerülni a bort, különösen a vörösbort. Általában a sötét színű alkoholok is súlyosabb másnaposságot okoznak. Ha el akarja kerülni a kellemetlen tüneteket, érdemes kerülnie a brandyt, a rumot és a whiskyt.
Hidratáljon! – Igyon sok vizet az alkoholfogyasztás estéjén és az azt követő reggelen. Az alkohol vízhajtó, azaz olyan anyag, amely növeli a vizelet mennyiségét, és a kiszáradás hozzájárul a másnaposság tüneteihez, például a szomjúsághoz és a fejfájáshoz. Az alkoholos és alkoholmentes italok váltakozása szintén segíthet abban, hogy az alkoholfogyasztást időzítse, és mértékkel igyon.
Fájdalomcsillapítók – A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók segíthetnek, ha fejfájástól vagy hányingertől szenved. Kerülje azonban a paracetamolt, amely alkohollal kombinálva májkárosodást okozhat! Ragaszkodjon a nem szteroid gyulladáscsökkentőkhöz és ne vegye be azokat lefekvés előtt! A hatóerejük csúcspontja általában a negyedik órában következik be, tehát ébredéskor már nem lesz hatása. A legjobb ébredés után bevenni, így – bár az ébredéskor nem segít – sokkal jobban érzi majd magát pár órával később!
Egészséges reggeli – Bár egyesek a zsíros reggelire esküsznek, a kiegyensúlyozott és tápláló étkezés a legjobb megoldás a másnaposság enyhítésére. Az alkohol irritálja a gyomornyálkahártyát és megzavarja az anyagcserét. Ügyeljen arra, hogy másnapi étrendjével sok vitamint és antioxidánst juttasson be, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a szervezet feldolgozza a méreganyagokat és megszabaduljon tőlük. A tápanyagokban gazdag és könnyen emészthető ételek emellett segíthetnek elkerülni a hányingert és a vércukorszint ingadozást, ami fokozhatja a másnaposság tüneteit.
Csak olyan könnyű ételeket fogyasszon, mint a pirítós, keksz, banán, de nagy segítség lehet a tojás is. A tojásban, joghurtban található cystein nevű aminosav ugyanis enyhén detoxikáló hatású. A gyomorégésen pedig a gyömbér, borsmenta, barna rizs segíthet.
Mikor forduljon orvoshoz?
Az alkalmi másnaposság miatt valószínűleg nem kell aggódni. A gyakori másnaposság azonban az alkoholfüggőség jele lehet, és indokolja, hogy beszéljen róla orvosával.
Sürgősségi ellátás – Míg a másnaposság nem igényel sürgősségi ellátást, az alkoholmérgezés igen. Az alkoholmérgezés tünetei a következők:
– Hányás
– Rohamok
– Lassú vagy szabálytalan légzés
– Ájulás vagy nehézségek az öntudat megőrzésében
– Sápadt, kék színű bőr
– Alacsony testhőmérséklet
Ha alkoholmérgezés tüneteit észleli, azonnal hívja a mentőket!