GYANÚS GYOMORTÁJI FÁJDALOM? – EZEK A GYOMORFEKÉLY TÜNETEI
A gyomorfekély ma népbetegség. Bár rendkívül fájdalmas, alapvetően könnyen gyógyítható, ha nem kezelik a betegséget, akár súlyos, életveszélyes szövődményei is lehetnek.
A fekély a bőr vagy a nyálkahártya károsodása, amely előbb-utóbb fájdalommal jár. Kialakulásában olyan életmódbeli tényezők játszhatnak szerepet, mint az étrend, a stressz vagy a túlzott mennyiségű gyomorsav. Ugyanakkor a fekélyes megbetegedések többségéért a Helicobacter pylori (H. pylori) baktérium okozta fertőzés áll. A fekély tünetei egyesek számára enyhék, míg mások számára akutak, és az is előfordulhat, hogy a beteg tünetmentes.
Figyeljen a szegycsont és a köldök közötti területen jelentkező bármiféle gyomorfájdalomra!
A fájdalom intenzitása és időtartama változó lehet, néhány percestől akár több órás fájdalmat is tapasztalhat. Gyakran étkezések között jelentkezik az égető, szúró fájdalom. A fekély okozta fájdalom átmenetileg enyhíthető a gyomorsavat közömbösítő ételek fogyasztásával, vagy vény nélkül kapható savlekötő gyógyszerek alkalmazásával. Ha a gyomorfájdalmat fekély okozza, a fájdalom éjszaka, illetve minden olyan esetben is jelentkezhet, amikor éhes.
A gyomorfekély egyéb tünetei
Az alábbi tünetek nem mindenkinél jelentkeznek, ám ezek kombinációját a legtöbb gyomorfekélyes beteg tapasztalja:
- Fokozott gázképződés és böfögés
- Teltségérzés és nagyobb mennyiségű folyadék elfogyasztására való képtelenség
- Étkezés után pár órával tapasztalt éhségérzet
- Enyhe hányinger, leggyakrabban reggel, ébredés után
- Általános fáradtságérzet és kellemetlen közérzet
- Étvágytalanság
- Súlyvesztés
A súlyos fekély tünetei
A kezeletlen fekély gyomorvérzést és egyéb súlyos problémákat okozhat.
- A hányás – kifejezetten akkor, ha véres is – előrehaladott fekély jele lehet.
- A fekete, szurokszerű pépes széklet szintén lehet a súlyos fekély jele.
Keresse fel orvosát, ha a fekély tüneteit tapasztalja!
A gyomorfekély veszélyes állapot, mely orvosi ellátást igényel! A vény nélküli készítmények átmeneti enyhülést hozhatnak, ám a betegséget nem gyógyítják!
Kik a veszélyeztetettek?
Bár a gyomorfekély több okból is kialakulhat, veszélyeztetettebb, aki:
- pylori baktériummal fertőzött
- rendszeresen szed nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszereket, mint pl. ibuprofen, aspirin, naproxen
- családjában előfordult a betegség
- rendszeresen fogyaszt alkoholt
- máj/vesebetegségben szenved
- 50 év feletti
Tippek gyomorfekélyben szenvedőknek
Járjon kontrollra! – Noha a fekélyek többsége gyógyszeres kezelésre meggyógyul, egyeseknél olyan súlyos a betegség, hogy endoszkópos kezelésre van szükség.
Változtasson az életmódján! – Hagyja abba a dohányzást és az alkoholfogyasztást, és ne használjon nem szteroid gyulladáscsökkentőket! A dohányzás és az alkohol befolyásolja az emésztőnedvek termelését, míg a nem szteroid gyulladáscsökkentők károsíthatják a gyomornyálkahártyát. A rendszeres stresszkezelő gyakorlatok (pl. jóga, imádkozás, meditáció stb.), a rendszeres testmozgás, és a kiegyensúlyozott, alacsony zsírtartalmú, nem túl fűszeres étrend segít kontrollálni a gyomorfekélyt.
Ne fogyasszon tejet! – Noha a tej fogyasztása átmeneti enyhülést okozhat, mivel kis időre bevonja a gyomorfalat, ugyanakkor stimulálja a gyomorsav termelést, ami tovább súlyosbíthatja a fekélyt.
Fontos a kezelés! – A kezeletlen gyomorfekély belső vérzést, perforációt okozhat, ezért feltétlenül forduljon orvoshoz, ha a tüneteket észleli magán!
forrás: https://www.wikihow.com/Recognize-the-Symptoms-of-Stomach-Ulcers