A gyomorégés meglepő okai
Állandó gyomorégéstől szenved? Itt az idő, hogy megtudja, melyek azok a meglepő dolgok, amelyek a kellemetlen állapotot kiválthatják.
Dohányzás
A dohányzás a meglévő reflux betegséget súlyosbíthatja, ennek oka, hogy:
- gyengíti a gyomor és a nyelőcső közötti záróizmot, így a gyomorsav és gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe,
- hatására az epesav a gyomorba áramlik,
- csökkenti a nyáltermelést, mely általában segíti eltávolítani a gyomorsavat a nyelőcsőből.
Gyógyszerek
A nem szteroid fájdalomcsillapítók gyomorégést válthatnak ki. Egyes antibiotikumoknak, magas vérnyomásra alkalmazott gyógyszereknek, csontritkulás elleni készítményeknek, hörgőtágítóknak és nyugtatóknak hasonló a hatása. Beszéljen kezelőorvosával, ha úgy érzi, a gyógyszer mellékhatása a gyomorégés. Orvosi beleegyezés nélkül ne hagyja abba a gyógyszeres kezelését!
Halolaj kiegészítők
A halolaj Omega-3 zsírsavakat tartalmaz, mely gyomorégést is okozhat.
Stressz
Bár a stressz nem okoz fokozott gyomorsavtermelést, a gyomorégéses betegnél a tünetek észlelése összefüggésbe hozható a stresszel.
Borsmenta
A borsmenta teát gyakran a gyomor nyugtatására alkalmazzák. Ez azonban visszafelé sülhet el a gyomorégéssel küzdőknél. A mentol nyugtató hatásának köszönhetően nyelőcső alsó záróizma ellazul, így a gyomorsav könnyebben visszajut a nyelőcsőbe, ami súlyosbíthatja a gyomorégést.
Túlsúly
A nem megfelelő táplálkozás, a hasi elhízás, és a felesleges testzsírok által kibocsátott vegyi anyagok miatt a túlsúlyos embereknél a gyomorégés kockázata magasabb. Sőt, a savas reflux tünetei a testtömeg index (BMI) növekedésével arányosan súlyosbodnak. Ez a kapcsolat ráadásul sokkal erősebb a nőknél, mint a fériaknál.
Gének
Tanulmányok szerint a reflux 30-45%-ban örökletes. A többi azon múlik, mit eszik, dohányzik és mozog-e.
Forrás: health.com