Hajdúböszörmény egészségfejlesztési iroda
Iroda
4220 Hajdúböszörmény, Kálvin tér 7-9
Hívjon minket
+36 20 522 8595
Írjon nekünk
efi@hboszormenyrendelo.hu
Nyitvatartás
Hét - Csüt: 09.00 - 14.00

Gyakori vizelési inger – Nemcsak felfázás okozhatja!

Bár gyakori vizelési inger esetén a legtöbben felfázásra gyanakodnak, alapbetegségek, szervi elváltozások, táplálkozás, sőt, lelki okok is állhatnak mögötte. Noha a nők gyakrabban tapasztalják az anatómiai különbségek miatt, ha a szokásosnál többet vizelünk, érdemes orvoshoz fordulni és az okokat kideríteni.

Táplálkozás

Túlzott folyadékfogyasztás – A túlzott folyadékfogyasztás fokozott vizelet termelődéssel jár, ám ez egészségtelen mértékben csökkentheti a vér sótartalmát. Aranyszabály, hogy annyi vizet igyunk, hogy a vizelet világos és tiszta maradjon, de ne annyit, hogy egész nap a fürdőszobába kelljen rohangálni!

Vízhajtó ételek és italok – Bizonyos ételek (pl. spárga, uborka, görögdinnye) és italok (kávé, zöld tea, alkohol) vízhajtó hatásúak, ami fokozza a vizelés gyakoriságát.

Vízhajtó gyógyszerek – A magas vérnyomást, valamint a máj- és veseproblémákat kezelő gyógyszerek arra késztetik a vesét, hogy több sót (nátriumot) juttasson a vizeletbe, ami miatt többet kell pisilnie. Ha túl sok nátriumot és káliumot veszít, szédülhet, fájhat és émelyeghet. Beszéljen kezelőorvosával, mielőtt abbahagyja vagy megváltoztatja az adagját!

Fizikai problémák

Húgyúti fertőzés – A gyakori vizelés leggyakoribb oka. Leggyakoribb tünetei a fájdalmas vizeletürítés, zavaros, véres vagy furcsa szagú vizelet. A hólyaghurut rendszerint bőséges folyadékfogyasztás mellett néhány napon belül rendeződik, azonban láz, hidegrázás esetén feltétlenül ajánlott orvoshoz fordulni.

Cukorbetegség – Mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegség esetén a megemelkedett vércukorszintnek köszönhetően a veséknek keményebben kell dolgozniuk. A felesleges cukor a szervezetből is több vizet von el, így a húgyhólyag hamarabb megtelik, és emiatt gyakoribb a vizelési inger. Emellett a diabéteszben szenvedők gyakrabban szomjaznak meg, többet isznak, ami szintén gyakoribb mosdólátogatásokat eredményez. Fontos, hogy 40 év felett 3 évente akkor is vegyen részt cukorbetegség szűrővizsgálaton, ha nem veszélyeztetett és nincsenek tünetei!

 Diabetes insipidus – Olyan állapot, melyben a test nem termel elég vazopresszint. Fáradtság, émelygés és nagyfokú szomjúságérzés utal rá, mely következtében akár naponta ötször többször vizelhet, mint mások.

Prosztata megnagyobbodás – Férfiaknál a hólyaghurut és a fertőző nemi betegségek után a gyakori vizelési inger leggyakoribb oka. Jellemzője az éjszaka jelentkező, sürgető inger, általában akadozó, kis mennyiségű vizeletürítéssel. Az évenkénti szűrővizsgálat 45 éves kortól javasolt, hogy kizárják/időben felismerjék a hasonló tüneteket okozó prosztatarákot!

Tumor – Mind a rákos, mind a jóindulatú hólyagdaganat arra késztethetik, hogy többet pisiljen. A véres vizelet a legfontosabb jel, ha rákról van szó. Beszéljen orvosával, ha csomót észlel az alhasában, vagy úgy érzi, hogy fájdalmas a pisilés.

Vesekő – A gyakori vizelési inger ellenére kevés vizelet, hányinger, láz, hidegrázás és súlyos, az ágyékig sugárzó hátfájdalom jelzi. A túlsúly, a kiszáradás, a magas fehérjetartalmú étrend és a családi kórtörténet növeli a kockázatát.

Hüvelygyulladás – Baktériumok, vírusok, gyógyszerek vagy hormonális változások is okozhatják, de a krémekben vagy ruhákban lévő vegyi anyagok miatt is előfordulhat. A gyakori, viszkető, égő vizelés és fájdalmas szex mellett kellemetlen szagú hüvelyváladék is tünete.

Méhmióma – Mivel ilyenkor a méh nyomást gyakorolhat a húgyhólyagra, gyakoribb lehet a vizelési inger. Ha menstruációs vérzése felerősödött, hosszabb ideig tart, valamint szexuális együttlét közben fájdalmat érez, keresse fel nőgyógyászát!

Hiperaktív hólyag szindróma – A húgyhólyag nyálkahártyájának fokozott ingerelhetősége vagy a hólyag izmainak görcse sürgető, hirtelen jelentkező vizelési ingert okoz, mely akaratlan vizeletcsepegéssel járhat együtt. A hiperaktív hólyag akár egy háttérben meghúzódó betegség jele is lehet.

Fájdalmas hólyag szindróma – Bár az inger gyakori, nem sok vizeletet sikerül üríteni? Az interstitialis cystitisnek is nevezett állapotban gyakori az alhasi fájdalom is, mely vizeléskor vagy szex közben rosszabbodhat. A fájdalmas hólyag szindróma diétával és testmozgással, gyógyszerekkel, műtéttel és fizikoterápiával kezelhető.

 Stroke – Károsíthatja a hólyagot irányító idegeket. Lehet, hogy gyakrabban kell menni, de  nem pisil sokat, de ugyanígy előfordulhat a túlzott vizeletürítés is. A Parkinson-kór, a szklerózis multiplex és más betegségek is hasonló hatással járhatnak. Orvosa segíthet Önnek megváltoztatni étrendjét és fürdőszobai szokásait a tünetek enyhítése érdekében. Súlyos esetekben gyógyszeres kezelésre vagy műtétre lehet szüksége. Előzze meg a stroke-ot! 45 év felett évente mindenkinek ajánlott a kardiológiai szűrővizsgálaton és nyaki verőér ultrahangon való részvétel, akkor is, ha nincsenek panaszai! 

Székrekedés – Ilyenkor a belek annyira megtelhetnek, hogy nyomják a hólyagot, így gyakoribb a vizelési inger. A székrekedés tovább fokozhatja a problémát azáltal, hogy gyengíti a medencefenék izmait, amelyek segítenek a bél és a hólyag szabályozásában. Beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével arról, mi segíthet!

Alvási apnoe – Az alvási apnoe rövid időre megszakítja a légzést, és az éjszaka közepén gyakrabban kell kimennie a mosdóba pisilni. A noktúria – az az állapot, amikor éjszaka egy vagy több alkalommal felébred, hogy a mosdót használja – sokkal gyakoribb az obstruktív alvási apnoéban szenvedőknél.

Hormonális változások – Jellemző a gyakori vizeletürítés a menstruációt megelőző időszakban, illetve terhesség során, amikor a növekvő méh folyamatos nyomást gyakorol a hólyagra. A menopauzával a szervezet kevesebb ösztrogént termel, ami ugyancsak gyakoribb vizelési ingert eredményezhet. Hormonpótló terápia, étrendváltoztatás és egyéb kezelések is segíthetnek benne.

Lelki problémák

Stressz – A szervezet stressz hatására több adrenalint kezd termelni, ennek hatására fokozódhat a vizelési inger. Amennyiben ez komoly probléma, érdemes segítséget keresni, illetve figyelem eltereléssel vagy vizualizációval próbálkozni.

Szorongás, depresszió – A fokozott szorongás és stressz által keltett fizikai érzések a vizelet kibocsátását szabályozó medencefenék izmainak zavarához vezethetnek. Emellett olyan hormonok és idegi jelek felszabadulásában bekövetkező változásokhoz vezethet, amelyek gyakori vizelési ingerhez vezethetnek. Ha a depresszió és szorongás érzéseivel együtt gyakori vizelési inger jelentkezik, fontos, hogy beszéljen egy mentálhigiénés szakemberrel, hogy azonosítani tudja a kiváltó okot, és meghatározhassa a legjobb kezelési módot!

Pszichogén polidipszia – Olyan viselkedési rendellenesség, amelyben a beteg rendkívül nagy mennyiségű folyadékot fogyaszt, gyakran kényszeresen. Gyakrabban fordul elő olyan betegeknél, akiknek pszichiátriai problémái vannak, mint például skizofrénia, bipoláris zavar, vagy súlyos depresszió.

A sürgető és/vagy gyakori vizelési inger kivizsgálására azért is kell sort keríteni, mert valóban számos komoly oka lehet. A fizikális vizsgálat, ultrahang, a vizelet laborvizsgálat mellett bizonyos esetekben röntgen-vizsgálatra, CT-re is szükség lehet, hogy felállítsák a pontos diagnózist, amire aztán a hatékony kezelés épülhet, hogy a páciens megszabadulhasson ettől a kellemetlen, sokszor fájdalmas és az életminőséget is befolyásoló panasztól.  

 

forrás: webmd

foto: freepik: @jcomp 

 

 

Megszakítás