Így csökkentheti a rák kockázatát!
Magyarországon minden 4. halálesetért valamilyen rákos megbetegedés felelős. A keringési rendszert érintő megbetegedések után a rák a második leggyakoribb halálok az országban, pedig szakértők szerint minden harmadik megbetegedés megelőzhető. Bár nincs varázspirula, amely megakadályozná, hogy rákos legyen, de számos dolgot tehet a kialakulás kockázatának csökkentésére.
Fogyjon le!
Magyarországon a felnőtt lakosság 65 százaléka túlsúlyos vagy elhízott, ami azért is veszélyes, mert a túlsúly bizonyítottan növeli a daganatos megbetegedések kockázatát. Kutatók szerint ennek oka az, hogy a zsírsejtek olyan anyagokat bocsátanak ki, melyek elősegítik a rákos sejtek növekedését.
Mozogjon rendszeresen!
A rendszeres fizikai aktivitás csökkenti az elhízást és az olyan hormonok szintjét, mint az ösztrogén vagy inzulin, amelyek összefüggésbe hozhatók a rákkal. Emellett segít megelőzni az olyan egészségügyi problémákat is, mint a szívbetegség vagy a cukorbetegség.
Fogyasszon kevesebb vörös húst!
Csökkentse a telített zsírok, pácolt és vörös húsok fogyasztását, amelyek növelik a vastagbél- és gyomorrák, valamint a prosztatarák agresszív formájának kockázatát.
Egyen több zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát!
Ne feledje, hogy a táplálék-kiegészítők és vitamin készítmények nem nyújtják ugyanazokat az előnyöket, mint a teljes értékű élelmiszerek! Szakértők szerint naponta legalább 2 és fél csészényi gyümölcsöt és zöldséget kellene fogyasztani! A brokkoli, kelbimbó, káposzta, kelkáposzta és egyéb keresztesvirágú zöldségek védik a sejteket a rákot okozó DNS-károsodástól! Gyümölcsök közül részesítse előnyben a bogyósokat, melyekről bizonyított, hogy sejtkárosodást akadályozó, rákellenes anyagot tartalmaznak!
Csökkentse a cukorbevitelt!
A cukros ételek és italok rengeteg felesleges kalóriát tartalmaznak, növelik az elhízás és gyulladásos megbetegedések, valamint a rák kialakulásának kockázatát.
Használjon naptejet!
A nap káros ultraibolya sugárzása bőrrákot okozhat, amely az egyik leggyakoribb rákfajta, és azoknál, akik sok időt töltenek a napon, nagyobb a kockázata. A legtöbb eset gyógyítható, ha időben felfedezik és kezelik. A legalább 30-as fényvédő faktorral (SPF) ellátott naptej segíthet a védekezésben.
Oltassa be magát!
A humán papillómavírus (HPV) gyakran szexuális úton terjed. Évekig élhet a szervezetben anélkül, hogy bármilyen tünetet okozna. Nőknél a méhnyakrákos megbetegedések fő okozója, emellett a hüvely, a pénisz, a végbélnyílás, a száj és a torok rákos megbetegedését is okozhatja. A hepatitis B elleni oltás a májrákért felelős vírus ellen nyújt védelmet.
Kerülje a dohányzás minden formáját!
A dohányzás nemcsak tüdőrákot okoz! 12 különböző rákbetegséggel hozható összefüggésbe, többek között a száj, a torok, a hangszalag, a hasnyálmirigy, a húgyhólyag, a méhnyak és a vese daganatával. Minél előbb szokik le, annál jobb! Már a passzív dohányzás is növelheti a tüdőrák kockázatát.
Csökkentse az alkoholfogyasztást!
A túlzott alkoholfogyasztás növeli a száj, a gége, a nyelőcső, a máj és a vastagbél rákos megbetegedéseinek kockázatát; nőknél pedig a mellrákét is. A dohányzás tovább növeli számos alkohol okozta rosszindulatú daganatos betegség kockázatát. A férfiaknak maximum napi két egység ital, a nőknek pedig egy javasolt.
Tegye prioritássá a minőségi alvást!
Bár az alvást és a rákot összekötő bizonyítékok még nem erősek, a rossz és elégtelen alvás összefügg a súlygyarapodással, ami rákkockázati tényező.
Kerülje a mérgező vegyi anyagokat!
Egyes vegyi anyagok fokozzák a rák kockázatát. Az azbeszt, a radon és a benzol olyan vegyi anyagok, melyekkel sokan kerülnek érintkezésbe a munkahelyen, míg a gyomirtók, műanyagok és bizonyos háztartási vegyi anyagok is növelik a kockázatot. Jó ha tudja, mi van az Ön által nap mint nap használt termékekben, és biztonságosabb alternatívát választ!
Vigyázzon a hormonterápiával!
Noha csökkentheti a menopauza olyan kellemetlen tüneteit, mint a hőhullámok vagy a kimerültség, és védheti a csontokat, a hormonterápia növeli a mellrák kialakulásának kockázatát, és nehezíti annak felismerését! Kérdezze orvosát a kockázatokról, mielőtt alávetné magát!
Vegyen részt a szűrővizsgálatokon!
A rendszeres önvizsgálat és rákszűrő vizsgálatok segíthetnek a rosszindulatú daganatok korai stádiumban történő felismerésében. Minél hamarabb észlelik a betegséget, annál hamarabb jut hozzá a megfelelő kezeléshez és jobbak az esélyei a gyógyulásra. Kérdezze meg kezelőorvosát, vagy kattintson ide, hogy megtudja, mely szűrővizsgálatokon érdemes részt vennie.
forrás: mayoclinic