Hajdúböszörmény egészségfejlesztési iroda
Iroda
4220 Hajdúböszörmény, Kálvin tér 7-9
Hívjon minket
+36 20 522 8595
Írjon nekünk
efi@hboszormenyrendelo.hu
Nyitvatartás
Hét - Csüt: 09.00 - 14.00

Mi az előgyász és hogyan birkózzunk meg vele?

Az, hogy a gyásszal járó összetett érzelmeket hogyan kezeljük, a körülményektől függően és egyénként is változik. Bár a gyászról általában a veszteség bekövetkezte után beszélünk, létezik egy olyan jelenség, amit előgyásznak (anticipációs gyásznak) nevezünk, és már a tényleges veszteség előtt megjelenhet. Ahogy a neve is sugallja, az anticipációs gyász egy összetett érzelmi folyamat, amely a várható veszteség előtt zajlik, és egy halálos betegség diagnózisa ugyanúgy kiválthatja, mint egy nagy életesemény, például válás.

Az előgyász tünetei

Az előgyász olyan érzelmi folyamat, amely sokféle formát ölthet, az érzelmi életünk mellett kihat a viselkedésünkre, gondolkodásunkra és fizikai tünetekkel is járhat. Az előgyász leggyakoribb tünetei:

Érzelmi tünetek: Mély szomorúság, szorongás, bűntudat és félelem érzése.

Viselkedésbeli tünetek: Visszahúzódás, az alvás és étvágy változásai, az érdeklődés elvesztése a korábbi tevékenységek iránt.

Kognitív tünetek: Állandó gondolkodás a veszteségről, rágódás a múltbeli emlékeken, vagy a jövőbeni hiány elképzelése.

Fizikai tünetek: Kimerültség, fejfájás, izomfeszültség és egyéb testi fájdalmak.

Az előgyász szakaszai

Az előgyász folyamata hasonló a hagyományos gyász szakaszaihoz, ám gyakori, hogy a szakaszok között oda-vissza mozgunk, vagy nem sorrendben éljük meg ezeket a periódusokat.

Tagadás: Nehéz elhinni, hogy a veszteség valóban bekövetkezik.

Düh: Harag, amely önmagunkra, másokra vagy a helyzetre irányulhat.

Alkudozás: Az emberek megpróbálhatják „megúszni” a veszteséget, valamilyen alku révén.

Depresszió: Mély szomorúság és tehetetlenség érzése.

Elfogadás: Végül fokozatosan elfogadjuk a helyzetet, és felkészülünk a jövőre.

Hogyan birkózzunk meg az előgyásszal?

Nincs univerzális megoldás az előgyász kezelésére, de néhány stratégia segíthet. Fontos, hogy ne fojtsuk el az érzelmeket, átéljük a szomorúságot, dühöt vagy bűntudatot anélkül, hogy elítélnénk érte magunkat. Sokat segít a gyász feldolgozásában, ha a családtagokkal, barátokkal, vagy egy szakemberrel tudunk minderről beszélni.

Használjuk fel ezt az időszakot arra, hogy emlékeket teremtsünk szeretteinkkel, és kifejezzük  az érzéseinket. Ne feledkezzünk el az öngondoskodásról sem, akár egy hobbi, akár a testmozgás révén.

Van-e pozitív oldala?

Bár a gyászra ritkán gondolunk pozitív szemszögből, az előgyász lehetőséget kínál arra, hogy fokozatosan alkalmazkodjunk a változásokhoz, és felkészüljünk a veszteségre.

Értékes időt biztosít arra, hogy megbecsüljük a közös pillanatokat, emlékeket teremtsünk, és kifejezzük szeretetünket és hálánkat a szeretteink iránt. Emellett lehetőséget ad arra is, hogy lezárjuk a megoldatlan kérdéseket, és elmondjuk azokat az érzéseket, amelyek eddig kimaradtak.

Mikor kérjünk segítséget?

Ha az előgyász túlzott érzelmi feszültséget, elszigetelődést vagy akár önkárosító gondolatokat okoz, érdemes szakemberhez fordulni. A terápia és a támogató csoportok segíthetnek abban, hogy jobban megértsük az érzéseinket és megtaláljuk a megfelelő megküzdési stratégiákat.

Forrás: https://www.womenshealthmag.com/health/a46411213/anticipatory-grief/

Megszakítás