Visszér – Több mint esztétikai probléma!
Még ma is sokan csak az idősebb nők esztétikai problémájaként gondolnak a visszérre, pedig egyre több fiatal és férfi is küzd vele. Ráadásul olyan súlyos egészségügyi problémával hozható összefüggésbe, mint a mélyvénás trombózis.
Mi a visszérbetegség?
A kinézetre kék vagy lila, kidudorodó, csavartnak tűnő visszér jellemzően a lábakban és lábfejekben alakul ki. Visszérbetegség esetén a vénákban a visszérbillentyű elégtelensége miatt vér nem tud rendesen a szív felé áramolni, a megnövekedett nyomás a lábakban az érfalak gyengülését, a vénák megduzzadását és kiemelkedését okozhatják. Meleg hatására (pl. forró fürdő, szauna) a vénák különben is kitágulnak, így a tünetek átmenetiek is lehetnek.
Bár nagyobb valószínűséggel alakul ki az életkor előrehaladtával, akár már tinédzser korban is jelentkezhet. Meglehetősen gyakori – egyes becslések szerint a felnőttek 30-50%-ánál alakulhat ki.
Kockázati tényezők
- Genetikai hajlam
- Túlsúly
- Mozgásszegény életmód
- Sok állást igénylő munka
- Terhesség
- Fogamzásgátló tabletta használata
- Hormonpótló terápia
Tünetek
A visszértágulat kezdetben nem mindig jár komolyabb panasszal vagy látható tünettel, így sokan csak akkor fordulnak orvoshoz, mikor már életminőségi problémákkal szembesülnek. A visszérbillentyű elégtelensége legpontosabban vénás ultrahang vizsgálattal mutatható ki. A fájdalmas visszér súlyosabb egészségügyi problémákhoz vezethet, ezért érdemes mielőbb kivizsgáltatni, kezeltetni! A leggyakoribb tünetek a következők:
- Tompa, sajgó fájdalom
- Nehézláb érzés
- Alvásprobléma a fájdalom miatt
- Duzzanat és gyulladás
Mennyire veszélyes?
A visszér növelheti a mélyvénás trombózis vagy a tüdőembólia kialakulásának kockázatát. Mélyvénás trombózis akkor fordul elő, ha vérrög képződik a test egyik mélyvénájában. Lábfájdalmat és duzzanatot okozhat. Ha egy vérrög a tüdőbe kerül, azt tüdőembóliának nevezik. Ez egy életveszélyes állapot, amely azonnali orvosi ellátást igényel. A tünetek közé tartozik a mellkasi fájdalom és a légszomj.
Kialakulhat az úgynevezett felületes visszérgyulladás is, ami általában a tágult, felszíni visszerek bőrpírral, nyomásérzékenységgel és/vagy éles fájdalommal járó gyulladása. Bár sok esetben ilyenkor is képződik vérrög, az nem jut el a tüdőbe. Ennek ellenére kezelése fontos, mert a gyulladás tovább terjedhet a mély vénákra.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha fokozódó duzzanatot vagy fájdalmat tapasztal a lábában, az komoly probléma jele lehet, különösen, ha a tünetek hirtelen jelentkeznek. A tünetek súlyosbodásának másik jele, ha a bőre barnává vagy vörössé színeződik, felforrósodik vagy fájdalmas lesz. A bőrszín változása a vénákban megnövekedett nyomás által okozott krónikus gyulladás következménye lehet. Kezdetben vörösnek tűnhet, de néhány hónap múlva akár megbarnulhat. Ha visszérgyulladása van, és ezen tünetek bármelyikét tapasztalja, mielőbb kérjen orvosi segítséget!
Megelőzés
A hideg-meleg lábzuhany, a kompressziós zokni/ harisnya viselése és a lábak felemelése hosszabb séta vagy állás után javíthatja a véráramlást. Fontos a rendszeres testmozgás illetve, hogy a súlyfelesleg leadása után a testtömegindexét 25 alatti értéken tartsa.
Ha továbbra is zavaró tünetei vannak, kérjen időpontot egy érsebésztől! Ma már számos műtéti eljárás áll rendelkezésre a tünetek megszüntetésére, amelyek során lézeres, rádiófrekvenciás, mikrohullámú, ragasztásos vagy szkleroterápiás módszerrel, helyi érzéstelenítésben, egy tűszúrással, szinte fájdalommentesen végzik el a visszértágulat megszüntetését.