Nyaralás utáni depresszió – Valóban létezik, de megelőzhető
A nyaralás utáni depresszió egyáltalán nem ritka jelenség. Ilyenkor hazaérve a szürke és dolgos hétköznapokba, az előttünk álló feladatokat, elintéznivalókat látva sokan rosszkedvűek, motiválatlanok, ám szerencsére a nyaralás utáni depresszió különböző módszerekkel enyhíthető.
Nyaralás után gyakori, hogy az elmúlt napok élményeihez hasonlítjuk az átlagos hétköznapokat, ezért nem ritka a szomorúság, a fontos döntések halogatása, az unalom és a nyugtalanság váltakozása. Sokan számolnak be alvászavarról, koncentrációs problémákról, feledékenységről is. A nyaralás utáni depresszió tudományosan alátámasztott pszichológiai jelenség. Bár nem komoly depresszió, hanem inkább lehangolt állapot, de komolyan kell venni.
Tippek a nyaralás utáni depresszió leküzdésére
Legyen rend – Rendetlenségbe hazaérni lehangoló, míg, ha már nyaralás előtt lecseréljük az ágyneműt, tiszta törölközőt teszünk a fürdőszobába, és új könyvet az éjjeliszekrényre, a hazatérés inkább „Üdvözöljük itthon” érzését kelti.
Tényleg pihenés legyen – Bár csábító, hogy minden percet valamilyen kalanddal és tevékenységgel töltsünk ki – különösen, ha rég nem nyaraltunk – bizonyított, hogy a nyaralás utáni jó közérzet sokkal tovább tart, ha valóban pihentető a vakáció. Persze az, hogy kit mi tölt fel, egyénenként változik.
Legyen mit várni – Még utazás előtt tervezzünk meg egy olyan programot, amire érdemes lesz várni, amikor visszatérünk! Nem kell drága eseménynek lennie, lényeg, hogy örömet okozzon! Ez emlékeztet arra, hogy nem kell lemondani a szórakozásról csak azért, mert az utazás véget ért.
Plusz egy nap – Jó, ha sikerül úgy időzíteni a szabadságot, hogy a nyaralásból visszatérve legyen egy plusz nap a visszaállásra és ne kelljen egyből munkába állni! Legyen idő nyugodtan kipakolni, mosni, bevásárolni.
Méregtelenítés – Nyaraláskor hajlamosak vagyunk sokáig fennmaradni, alkohollal, finom ételekkel és desszertekkel kényeztetni magunkat. Egy „méregtelenítés” segíthet abban, hogy jobban érzzük magunkat fizikailag és mentálisan is. Koncentráljunk a teljes kiőrlésű gabonafélékből, friss zöldségekből és gyümölcsökből, halakból és olajos magvakból álló fogásokra, melyek kedvezően hatnak a hangulatunkra is.
Új szokás – Az utazás egyik célja új kultúrák megismerése, így nem csoda, ha olyan szokással is találkozunk, amit haza szeretnének hozni. Lehet, hogy az út nyelvtanulásra ösztönöz, vagy próbáljuk az ott tapasztalt ízeket a mindennapokba visszacsempészni. Lehet, hogy az öltözködési szokások tetszenek meg, vagy egy új sportág, amit a nyaraláson próbáltunk ki. Érdemes átgondolni, hogyan lehet az élményeket a jelenlegi életünkbe beépíteni. Ez segít felülkerekedni a nyaralás utáni depresszión.
Irány a szabadba – Nyaraláskor többet vagyunk jó levegőn, a szabad ég alatt. Folytassuk ezt folytatni egy-egy piknik, közös sportolás vagy nagyobb séták formájában! Ha figyelünk az egészségünkre, könnyebb elillan a rosszkedv is.
Hála – A vakáció nagyszerű lehetőség arra, hogy a hálára összpontosítsunk, és olyan pozitív gondolatokat generáljunk, amelyek segíthetnek megváltoztatni érzéseinket. A hálagyakorlatok bizonyítottan csökkentik a stresszt és elősegítik az általános jó közérzetet.
Ha nem javul a helyzet
Néhány napnyi rosszkedv normális a nyaralás után, de ha ez nem javul huzamosabb idő után sem, érdemes felkeresni egy szakembert. Egy-két terápiás ülés segíthet visszarázódni a hétköznapokba, de az is lehet, hogy komolyabb probléma húzódik a háttérben! A depresszió súlyos egészségügyi állapot, és segítséget kérni nem szégyen, hanem az öngondoskodás jele, ami fontos a gyógyulás szempontjából!
forrás: Healthline.com