A húsfogyasztás csökkentésének egészségügyi hatásai
A húsfogyasztás korlátozása számos egészségügyi előnnyel jár, ami függ az általános étrendtől és a csökkentett húsfajtáktól is. Nem kell vegetáriánussá válni, már az is sokat jelent, ha hetente egy nap húsmentesen étkezünk!
Íme a húsfogyasztás csökkentésének előnyei:
Támogatja az általános egészségi állapotot és a fogyást
A húst korlátozó vagy kizáró étrend összefüggésbe hozható a fogyással, a koleszterinszint, a vérnyomás javuló értékeivel, valamint a szívbetegségek, a rák és a cukorbetegség kockázatának csökkenésével. Ennek hátterében valószínűleg a jótékony növényi vegyületek (rost, antioxidánsok, egyes mikrotápanyagok, stb.) magasabb beviteléből erednek. Ezenkívül a növényi alapú étrendet fogyasztók általában kevesebb kalóriát és zsírt fogyasztanak. Fontos azonban tudni, hogy a növényi alapú étrendből is hiányozhatnak fontos tápanyagok (pl. B12-vitamin, cink, kalcium, vas, omega-3 zsírsavak, stb) ha nem tervezzük meg azt jól.
Csökkenti a szívbetegségek kockázatát
A növényi alapú étrend, amely korlátozza a húst, különösen a zsírosabb vörös húsokat és a magas só- és tartósítószer tartalmú feldolgozott húsokat, összefügg a szívbetegségek kockázatának csökkenésével. Ezek a termékek gyulladást okozhatnak a szervezetben, ami idővel stroke-hoz, szívrohamhoz és szívelégtelenséghez vezethet. Bár a testmozgás fontos a szív egészsége szempontjából, a legnagyobb hatást a húsfogyasztás csökkentése gyakorolja. Ha húst fogyaszt, cserélje a vörös húst csirkére, pulykára vagy halra és kerülje a feldolgozott húsokat!
Javítja a bélrendszer egészségét
A húst kizáró étrend általában magas rosttartalmú. A rostok táplálják a bélben lévő jótékony baktériumokat, amelyek a szervezetben gyulladáscsökkentő és immunrendszert támogató szerepet betöltő vegyületeket termelnek. Emellett szerepet játszhatnak bizonyos rákos sejtek növekedésének megakadályozásában, a testösszetétel javításában és a 2-es típusú cukorbetegség elleni védelemben is. Ráadásul a több gyümölcs és zöldség fogyasztásával olyan vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz is jutunk, amelyek a húsban nem találhatóak meg.
Véd bizonyos rákos megbetegedésekkel szemben
Az állati fehérjéket, különösen a vörös és feldolgozott húsokat összefüggésbe hozták a vastagbél-, a mellrák és egyéb rákos megbetegedések fokozott kockázatával. A növényi alapú étrend, amely korlátozza vagy teljesen kizárja a húst, a vastagbélrák alacsonyabb előfordulási gyakoriságával jár.
Jobb a környezet számára
A hústermelés üvegházhatású gázok kibocsátásához vezet, és negatív környezeti hatásokkal jár. A húsfogyasztás egy részének vagy egészének növényi élelmiszerekkel való felcserélése jótékony hatással van a környezetre.
Tippek a húsfogyasztás csökkentésére
Ha csökkenteni szeretné a húsfogyasztását, kezdje azzal, hogy a vörös húsokat a kevesebb telített zsírt tartalmazó baromfira, halra, a tenger gyümölcseire cseréli.
Válasszon növényi alapú fehérjeforrásokat, mint a csicseriborsó, bab, lencse, diófélék, magvak, valamint szójaalapú termékek! Dúsítsa ezekkel a húsos ételeket!