Hajdúböszörmény egészségfejlesztési iroda
Iroda
4220 Hajdúböszörmény, Kálvin tér 7-9
Hívjon minket
+36 20 522 8595
Írjon nekünk
efi@hboszormenyrendelo.hu
Nyitvatartás
Hét - Csüt: 09.00 - 14.00

Hogyan csökkenthető a trigliceridszint?

Mik azok a trigliceridek? Milyen szerepet töltenek be a szervezetben? Miért veszélyes ha magas a vérben a szintjük? Hogyan csökkenthető? Kiderül cikkünkből.

A trigliceridek a vérben található zsírok. Feladatuk, hogy energiával lássák el a szervezetet. Ugyanakkor a túl magas vérzsír szint jelentősen növeli a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke és szívroham kialakulásának kockázatát. Az elhízás, a kezeletlen cukorbetegség, a rendszeres alkoholfogyasztás és a magas kalóriatartalmú étrend mind hozzájárulhat a magas trigliceridszinthez. Íme 13 hatásos tipp a csökkentésére.

 Törekedjen az egészséges testsúlyra!

A szervezet a bevitt többletkalóriát trigliceridekké alakítja, és a zsírsejtekben tárolja.  A trigliceridszint csökkentésének hatékony módja, ha kevesebb felesleges kalóriát fogyaszt. Már 5-10%-os fogyás is jelentősen és tartósan csökkenti a trigliceridszintet. 

Korlátozza a cukorbevitelt!

A hozzáadott cukor az étrend jelentős részét képezi. Az édességekben, üdítőitalokban és gyümölcslevekben található hozzáadott cukor  extra cukor trigliceridekké alakulhat, ami növeli a szívbetegségek kockázatát is.  Azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak cukros üdítőitalokat, több mint 50%-kal nagyobb a valószínűsége a magas trigliceridszintnek.

 Fogyasszon alacsony szénhidráttartalmú étrendet!

A hozzáadott cukorhoz hasonlóan az étrendben lévő szénhidrátokból származó extra kalóriák is trigliceridekké alakulnak és a zsírsejtekben tárolódnak. Nem meglepő, hogy az alacsony szénhidráttartalmú diéta csökkenti a vér triglicerid szintjét. Ehhez azonban legalább 6 hónap csökkentett szénhidráttartalmú étrend szükséges.

Egyen több rostot

A gyümölcsök, zöldségek, magvak és teljes kiőrlésű gabonafélék az élelmi rostok természetes forrásai. A bőséges rostfogyasztás számos pozitív hatással jár: lassítja a zsír és a cukor felszívódását a vékonybélben, ami segít csökkenti a trigliceridszintet. Sőt,  a magas rosttartalmú gabonafélék fogyasztása a magas zsírtartalmú étkezés mellett is 50%-kal csökkentik étkezés utáni vérzsír szintemelkedését!

Rendszeres testmozgás

Az aerob testmozgás növelheti a HDL (jó) koleszterin mennyiségét a vérben, ami csökkentheti a trigliceridszintet.Végezzen hetente 5 x 30 perc aerob testmozgást (pl. séta,  kocogás, kerékpározás, úszás stb.)! Noha bármiféle testmozgás segít csökkenteni a trigliceridszintet, kutatások szerint a rövidebb ideig tartó, nagyobb intenzitású testmozgás hatékonyabb, mint a hosszabb ideig tartó, mérsékelt intenzitású testmozgás. A nagy intenzitású, aerob testmozgást tartalmazó rendszeres edzés csökkentheti az LDL (rossz) koleszterinszintet is.

Kerülje a transzzsírokat

A mesterséges transzzsírok olyan zsírok, amelyeket a feldolgozott élelmiszerekhez adnak hozzá, hogy növeljék azok eltarthatóságát. A transzzsírok általában a kereskedelmi forgalomban kapható készételekben és a részben hidrogénezett olajokkal készült pékárukban találhatók. A feldolgozott élelmiszerek, így a transzzsírok fogyasztásának korlátozása segít a szívbetegségek kockázatának csökkentésében.

Fogyasszon hetente kétszer zsíros halat

A zsíros halak jól ismertek a szív egészségére gyakorolt jótékony hatásairól és a vér trigliceridszintjének csökkentéséről. Ez főként az omega-3 zsírsavtartalomnak köszönhető.  Ajánlások szerint heti két adag zsíros hal (szardínia, lazac, tonhal, makrékla, hering stb. ) fogyasztása jelentősen csökkenti a szívbetegségek és a stroke kockázatát. 

Növelje a telítetlen zsírok bevitelét

Az egyszeresen telítetlen zsírok olyan élelmiszerekben találhatók, mint az olívaolaj, a diófélék és az avokádó. A többszörösen telítetlen zsírok a növényi olajokban és a zsíros halakban, valamint a diófélékben és magvakban vannak jelen. A telítetlen zsírok vérzsírszint-csökkentő előnyeinek maximalizálása érdekében válassza ezeket  a más típusú zsírok helyettesítésére!

Rendszeres étkezési rend kialakítása

Az inzulinrezisztencia szintén hozzájárulhat a vér magas trigliceridszinthez. A rendszeres étkezési szokások kialakítása segíthet megelőzni az inzulinrezisztenciát és a magas trigliceridszintet. Függetlenül attól, hogy hányszor étkezik naponta, a rendszeres étkezés javíthatja az inzulinérzékenységet és csökkentheti a vérzsír szintjét, a szívbetegségek kockázatát és megelőzheti az inzulinrezisztenciát.

Korlátozza az alkoholfogyasztást

Az alkoholos italok gyakran magas cukor-, szénhidrát- és kalóriatartalmúak. Már a mérsékelt alkoholfogyasztás is akár 53%-kal növelheti a vér trigliceridszintjét, még akkor is, ha az eleve normális.

Adjon szójafehérjét az étrendjéhez

A  szójafehérje bizonyítottan csökkenti a vér trigliceridszintjét, a posztmenopauzában lévő nőknél is. A szójafehérje olyan élelmiszerekben található meg, mint a szójabab, a tofu, a tempeh és a szójatej.

Fogyasszon több diófélét

A diófélék koncentrált adag rostot, omega-3 zsírsavakat és telítetlen zsírokat tartalmaznak, amelyek együttesen csökkentik a vér trigliceridszintjét. Ne feledje azonban, hogy a diófélék magas kalóriatartalmúak! Tanulmányok szerint heti 3-7 adag diófélék fogyasztása segíthet a vérzsír szintjének csökkentésében.

Kérdezze orvosát az étrend-kiegészítőkről!

Számos természetes étrend-kiegészítő csökkentheti a vérzsírszintet:

 – Halolaj – A szív egészségére gyakorolt hatásáról jól ismert halolaj gazdag omega-3 zsírsavakban, amelyekről kimutatták, hogy csökkentik a szívbetegségek számos más kockázati tényezőjét is.

 – D-vitamin – Kutatások kimutatták, hogy a D-vitamin pótlása szintén segíthet az általános koleszterinszint csökkentésében.

 – Kurkuma – Egy hét vizsgálatot tartalmazó áttekintés szerint a kurkuma jelentős triglicerid- és LDL (rossz) koleszterinszint-csökkenést okozhat.

 Összefoglalás

Az étrendi és életmódbeli tényezők nagyban befolyásolhatják a vérzsírszintet.

Az egészséges, telítetlen, növényi zsírok választása az állati zsírok helyett, a szénhidrátok és hozzáadott cukrok bevitelének csökkentése, valamint a rendszeres testmozgás néhány olyan stratégia, amely segíthet csökkenteni a vér trigliceridszintjét.

Nem kell egyik napról a másikra teljesen megváltoztatnia az étrendedet és az életmódot. Próbáljon meg kísérletezni néhány fent felsorolt tippel, és fokozatosan építsen be más stratégiákat a rutinjába, hogy tartósabb, fenntarthatóbb változásokat érjen el, amelyeket könnyebb betartani.

  

 

Megszakítás