Mennyi ideig marad az alkohol a szervezetben?
Húsvétkor azok is hajlamosabbak kicsivel többet inni, akik különben nem szoktak. Egy-két ital elfogyasztása után azonban felmerülhet a kérdés, vajon milyen gyorsan képes a szervezet lebontani az alkoholt, lehetséges-e gyorsítani a folyamatot és mennyit kell várnia annak, aki koccintott a rokonokkal, barátokkal, hogy volánhoz ülhessen?
Hogyan bontja le a szervezet az alkoholt?
Az alkohol először a gyomorba kerül, ahol szerencsés esetben az úgynevezett alkohol-dehidrogenáz (ADH) és aldehid-dehidrogenáz (ALDH) néven ismert enzimek segítik a lebontását. Azonban sajnos nem mindenki rendelkezik ezekkel az enzimekkel, illetve a nőknek, és azoknak, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt, kevesebb van belőlük, mint azoknak, akik ritkán vagy soha nem isznak. Ha nincs elég ADH-ja vagy ALDH-ja, a gyomra közvetlenül a vékonybélbe küldi az alkoholt. Onnan a vérárammal az agyba jut, és éreztetni kezdi a hatását.
Az alkohol feldolgozásában a májé a legnehezebb feladat. Miután az alkohol áthalad a gyomron, a vékonybélen és a véráramon, a máj megkezdi annak kiürítését a szervezetből és körülbelül 90%-át eltávolítja a vérből. A többi a vesén, a tüdőn és a bőrön keresztül távozik.
Mennyi ideig tart az alkohol lebontása?
Az alkohol lebontás ideje az ital mennyiségétől és erősségétől függ. Minél többet iszunk, annál többet kell dolgoznia a szervezetnek. Emellett az alkoholkoncentráció is számít.
Az alkohol lebontásának mértéke és sebessége egyénileg változó, emellett pedig ugyanazon személy esetében sem állandó: fizikai, táplálkozási és pszichés hatások is befolyásolják. Az alkoholfogyasztás megkezdése után körülbelül 60-90 percet vesz igénybe, hogy az alkohol elérje a vérben a csúcsszintet. Ezután a test elkezdi lebontani azt. Az alkohol felezési ideje négy-öt óra – azaz ennyi időbe telik, amíg a szervezet megszabadul a felétől. Azonban körülbelül öt felezési időre van szüksége ahhoz, hogy teljesen megszabaduljon az alkoholtól! Tehát körülbelül 25 órába telik, amíg a szervezet eltávolítja az összes alkoholt!
Az alkohol anyagcseréjét befolyásoló tényezők
Nincs meghatározott időkeret arra vonatkozóan, hogy mennyi ideig marad az alkohol a szervezetben, hiszen anyagcseréjének sebessége mindenkinél más, emellett függ a következőktől is:
Gyógyszerek – Sok vényköteles és vénymentesen kapható gyógyszer veszélyes kölcsönhatásba léphet az alkohollal. Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy mennyire biztonságos az Ön számára gyógyszere mellett az alkoholfogyasztás!
Nem – Tanulmányok bizonyítják, hogy a nőknek tovább tart az alkohol feldolgozása, mint a férfiaknak.
Életkor – Az életkor előrehaladtával az alkohol feldolgozásának sebessége lelassul.
Testméret – Minél kisebb a súlya, annál kevesebb víz van a testében. Az alkohol a vérben lévő vízbe kerül – de ha kevesebb a víz, a véralkohol-koncentráció (BAC) magasabb lesz.
Egészségi állapot – A vese-, máj- és gyomorbetegségek megnehezítik szervezet számára az alkohol feldolgozását.
Mennyi ideig mutatják ki a tesztek az alkoholt a szervezetben?
Az érzékenyebb vagy jobb minőségű tesztek kisebb mennyiségű alkoholt is ki tudnak mutatni, s mivel mindenki saját ütemében bontja az alkoholt, egyeseknek hosszabb időbe telik a kiürülése, mint másoknak. Általánosságban elmondható, hogy a tesztek legfeljebb ennyi ideig képesek kimutatni az alkoholt annak elfogyasztása után:
Vérvizsgálat: 12 óra
Légzésvizsgálat: 24 óra
Nyálvizsgálat: 48 óra
Vizeletvizsgálat: 5 nap
Hajteszt: 90 nap
Gyorsabb „kijózanodni” étellel vagy kávéval?
Az étkezés és a kávéfogyasztás megváltoztatja a szervezet alkoholfogyasztását. De ezek nem csodaszerek, amelyek segítenek kijózanodni!
Étel és alkohol – Az étel megváltoztatja azt, hogy a szervezet hogyan dolgozza fel az alkoholt, de azt nem, hogy milyen gyorsan képes erre. Ha üres gyomorra iszik, az alkohol azonnal átkerül a vékonybélbe és a véráramba. Az alkohol negatív mellékhatásai gyorsabban jelentkeznek, hamarabb lesz spicces és erősebb gyomor problémákat vagy másnaposságot érezhet. Az élelmiszer felszívhatja az alkoholt, megakadályozhatja, hogy érintkezésbe kerüljön a gyomor nyálkahártyájával, vagy lassítja a gyomorból a vékonybélbe való átjutását, ahol egyébként nagyon gyorsan felszívódik a véráramba. A mellékhatások egy része így elkerülhető, vagy azok enyhébbek, ám mindez semmit nem változtat azon, hogy mennyi idő elteltével “megy át” az alkoholteszten.
Koffein és alkohol – Az alkohol depresszív kábítószer, ezért álmosnak érzi magát tőle. A koffein stimuláns, amely felfrissítheti és visszafordíthatja az alkohol bizonyos hatásait, ám ennek ellenére a koffeint és az alkoholt nem ajánlott keverni! Ha kávét vagy energiaitalt fogyaszt az alkoholra, kevésbé fogja magát spiccesnek érezni, de nem fogja gyorsabban kiüríteni az alkoholt a szervezetből!
Kockázatok
Ne feledje, alkoholos befolyásoltság alatt jelentősen nagyobb a kockázata a közlekedési baleseteknek, az olyan kockázatos viselkedésnek, mint a védekezés nélküli szex, az erőszakos viselkedésnek és az öngyilkosságnak is.
Az alkoholmérgezésről
Az alkoholmérgezés súlyos egészségügyi állapot. Akkor fordul elő, ha nagy mennyiségű alkoholt fogyaszt, amit a szervezet nem tud elég gyorsan lebontani. Tünetei a hányás, a lassabb légzés és az ájulás. Ha alkoholmérgezést gyanít valakinél, azonnal hívjon mentőt! A hányásból eredő fulladás elkerülése érdekében fordítsa a személyt az oldalára és ne hagyja magára! Minél gyorsabban kér segítséget, annál valószínűbb, hogy minimálisra csökkenti az olyan potenciálisan végzetes szövődményeket, mint a szívroham, agykárosodás, epilepsziás roham vagy fulladás.
Segítség alkoholproblémák esetén
Mind az egyszeri nagy mennyiségű, mind a hosszabb időn keresztül folytatott alkoholfogyasztásnak súlyos következményei lehetnek. A huzamosabb időn keresztül fennálló, rendszeres alkoholfogyasztás súlyos károsodásokat okoz a fizikai és pszichés állapotban is.
Férfiaknál heti 21, nőknél heti 14 egység alkoholos ital elfogyasztása tolerálható, legalább két alkoholmentes nap közbeiktatása mellett. Egy egységnek 4 dl sör/ egy dl bor vagy 3 cl tömény égetett szeszes ital számít. Ha úgy gondolja, hogy segítségre van szüksége az alkoholfogyasztás abbahagyásához, beszéljen orvosával, vagy hívja az alábbi számot:
Anonim Alkoholisták Hajdúböszörmény – 06 70 774 2037